"Biz ki Melik-i Turan, Emîr-i Türkistan'ız, Biz ki Türk oğlu Türk'üz,
Biz ki milletlerin en kadîmî ve en ulusu Türk'ün başbuğuyuz!"
EMİR TİMUR

Sarıkız Türkmen Şenlikleri

17 Aug 2010 | Göndərən: | Bölmələr: Baş Yazı, Haberler, TÜRKİYE

Sarıkız Anıtı

Edremit, A.A, 17.08.2010 – Balıkesir’in Edremit ilçesinde, Milli Park sınırları içinde kalan Kazdağları’nda, geleneksel olarak 600 yıldır tekrarlanan ”Sarıkız Türkmen Şenlikleri” yapıldı.

Şenlikler kapsamında 6 asırlık geleneği yaşatmak için çevre il ve ilçelerden gelen onlarca aile, bin 726 metre yüksekliğindeki Kazdağları’nın zirvesinde çadır kurdu.

Türkmenler, efsaneye göre Sarıkız’ın bulunduğu zirvedeki türbede, kurbanlar kesti, adaklar adadı. 10 gün süren etkinlikler kapsamında zirveye çıkanlara, şerbet ve lokum ikram edildi.

Sarıkız Türkmen Şenlikleri’yle ilgili bilgi veren Tahtakuşlar köyü muhtarı Hasan Bozkurt, şunları kaydetti: ”Etkinliklerimiz İç Asya’dan, Orta Asya’dan ata yurdumuzdan getirdiğimiz gelenek ve göreneklerdir. Bu geleneğimiz 600 yıldan bu yana her sene gerçekleştiriliyor. Buradaki çadır yerleri bizim yurt yerimiz olarak kabul edilir. Her yıl Kazdağları’nın zirvesi olan Sarıkız tepesine 60-150 hane çıkıyor. Eskiden 5-10 bin ailenin bu geleneği göreneği yerine getirdiğini biliyoruz.”

SARIKIZ EFSANESİ

Yüzlerce yıl önce bölgede yaşayan baba ile kızın öyküsünü anlatan ”Sarıkız Efsanesi”ne göre; Sarıkız, fakir babasıyla birlikte Edremit’in Güre köyünde yaşar.

Sarıkız ile evlenmek isteyen gençler, ”yüz bulamayınca” onun hakkında dedikodular yayıp hakaret etmeye başlarlar.

Yöre halkı, bunun üzerine babadan kızını öldürmesini ya da köyden kovmasını ister. Çaresiz olarak kızını Kaz Dağları’nın bir tepesine bırakıp köye dönen baba, birkaç hafta geçince ”Gidip bir bakayım, hiç olmazsa belki ölüsünü bulur, ona mezar yaparım” diyerek dağa çıkar. Ancak kızını bıraktığı vahşi ormanda kaz güderken bulur.

Burada abdest almak istediği suyun tuzlu olduğunu fark eden baba, çevrede deniz bulunmamasına rağmen ”Suyu uzanıp denizden doldurduğunu” söyleyen kızının ”ermiş” olduğuna inanır ve onunla birlikte dağlarda yaşamaya başlar.

Yıllar sonra ölen babasını, Kazdağları’nın en yüksek tepesi olan ve halen ”Baba Dağı” olarak anılan tepeye gömen Sarıkız da bir süre sonra ölür. Baba Dağı’nın yakınındaki ‘Sarıkız Tepesi”ne gömülen genç kız adına türbe yapılır.

Oxunma sayı: 0
Share
Açar sözlər: , , ,

Şərhinizi əlavə edin