"Biz ki Melik-i Turan, Emîr-i Türkistan'ız, Biz ki Türk oğlu Türk'üz,
Biz ki milletlerin en kadîmî ve en ulusu Türk'ün başbuğuyuz!"
EMİR TİMUR

Asimilasyon Davası Süre Aşımına Uğradı

31 Jul 2012 | Göndərən: | Bölmələr: Baş Yazı, Bulgaristan, Haberler

Bulgaristanda asimilasyon suçlarına karşı açılan dava süre aşımına uğradı. Ülkedeki Türk sivil toplum kuruluşları, 18 Temmuzda dolan sürenin uzatılmasını istedi.

Bulgaristandaki Türk sivil toplum kuruluşu Bulgaristan Adalet Federasyonu, Başsavcı Boris Velçev ve Askeri Temyiz Savcılığına gönderdiği bir mektupla, Bulgaristanda Türklere karşı komünist dönemde uygulanan zorla isim değiştirme suçlarıyla ilgili açılan davanın süresinin uzatılmasını istedi.

Adalet Federasyonu, Avrupa Komisyonuna da gönderdiği mektupta, zorla isimleri değiştirilenlerin yer aldığı yeni bir liste hazırladıklarını, ancak mahkemenin Türkiyede ikamet eden bu kişileri dinlemediğini, Türk makamlarından yardım istemediğini kaydetti.

Federasyon, davayla ilgili süre uzatılmasına gidilmediği takdirde Bulgaristanda ve Türkiyede göçmen derneklerinin yardımıyla imza kampanyası başlatacaklarını kaydederek, Avrupa Komisyonundan da davayı yakından takip etmelerini isteyeceklerini vurguladı.

Bulgaristanda 1991 yılında başlayan ve “bir numaralı dava” olarak bilinen davada, komünist yönetim zamanında Türk azınlığa karşı uygulanan asimilasyon politikasının sorumlularının yargılanması isteniyordu. Dava açılan isimler arasında, 1998 yılında ölen eski devlet başkanı Todor Jivkov da bulunuyordu.

Delil yetersizliğinden ve hapislerde yatan Türklerin ifadeleri alınamaması nedeniyle, dava yıllarca bir türlü karara bağlanamamıştı.

Bulgaristanda ezilen Türk halkı

Qaynaq: Kırcaali Haber

Oxunma sayı: 0
Açar sözlər:

Şərhinizi əlavə edin