"Biz ki Melik-i Turan, Emîr-i Türkistan'ız, Biz ki Türk oğlu Türk'üz,
Biz ki milletlerin en kadîmî ve en ulusu Türk'ün başbuğuyuz!"
EMİR TİMUR

Türkan Çeşme

28 Dec 2012 | Göndərən: | Bölmələr: Baş Yazı, Bulgaristan, Haberler
Türkan bebek anısına

Türkan bebek anısına

Rafet Ulutürk

Sanki Allah kötü haberin müjdesini vermek istercesine, fırtınalı karlı bir kış günüydü.

Masum ve günahsız Türk halkı kendi doğal haklarını savunmak için bir araya toplanmak peşindeydi. Tüm Türk halkı savaşa gidermiş gibisine çeşitli sloganlar atarak yürüyüşe geçti: “Biz Türküz, Türk öleceğiz!”, “Kahrolsun komünizm rejimi!”

Sanki mezarlardan Atalarımız sesleniyordu. Şimdiye kadar biz esir olmadık ve sizler de olmayın, biz kırıldık ama ezilmedik. Bizler de ezilmeye pek niyetli değildik, nasıl olsa Türküz.

Çocuklar, neneler, dedeler, babalar. Anneler bebeklerini beşiğe bırakıp koşuyordu. Zalim ve imansız Bulgaristanda totaliter rejim bunu anladı ve polisini, ordusunu bize – Türklere karşı mobilize etti. Savunmasız ve masum kadın çocuk yaşlı halka VUR emrini verdi. Vurulan kahraman canını ortaya koymuş Türk halkıydı.

Ne yazık ki onların arasında Ayşe bacımız vardı. İnsan, çocuk ve anne sevgisi ile dopdolu bir kadındı. Sevdiği bebeğini evde bırakamadı, bağrına basıp Türkan bebeğini kucağına alarak beraber yürüdü, belki de bebeğe kıyamazlar diye düşünmüştü. Ama maalesef korkudan gözü kanlanmış Bulgar totaliter polisi aksine kanlı silahını kaldırıp, annesinin bağrında olan habersiz Türkanı alnından vurdu. Bir anda dünya Ayşe bacımızın üzerine yıkıldı.

Bebeğine baktı, sanki Türkanımızın gözleri konuşuyordu: “Anneciğim, üzülme, ben bir melek olarak cennet köşelerinde uçuyorum”. Ayşe bacımız derin nefesini aldı, bebeğini sırım sımasak bağrına bastı, yoluna devam etti.

Türkanımızı bu dünyada ebediyen yaşata bilmemiz için ve Türk Milletinin esir düşmeyeceğini tüm dünyaya bir kere daha kanıtlamak için burada yaşayan Türk Halkı Türkan çeşme Anıtı yaptırmıştır.

Bu anıt Türklüğün-Müslümanlığın, özgürlüğün, barışın simgesidir.

Her yıl dönemi büyük mevlitler ve törenler binlerce insanın huzurunda kutlanmaktadır.

Türk-Müslüman halkı olarak, Bulgaristan Türkü olarak Türkan meleğimizle gurur duyuyoruz.

Allah herkese nasip etmez böyle meleği. Buraya gelen tüm Müslümanların bu kutlamalarını yaşatmasını ve Türkan meleğimizin cennetten gönderdiği o hayırlı suyu tatmasını gönülden dileriz.

Oxunma sayı: 0
Açar sözlər: ,

Şərhlər qapalıdır.