"Biz ki Melik-i Turan, Emîr-i Türkistan'ız, Biz ki Türk oğlu Türk'üz,
Biz ki milletlerin en kadîmî ve en ulusu Türk'ün başbuğuyuz!"
EMİR TİMUR

Batı, Güney ve Doğu Trakya Kadınları Buluştu

11 Mar 2013 | Göndərən: | Bölmələr: Baş Yazı, Batı Trakya, Haberler
Buluşmadan bir kare

Buluşmadan bir kare

Gümülcine, Yalquzaq.com, 11.03.2013 – Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği’ni 9 Mart 2013 Cumartesi günü Türkiye’den Trakya Balkan Türkleri Derneği ile Bulgaristan’dan “Buket” Kadın Derneği ziyaret etti. Gelen heyet ilk olarak Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği’ni ziyaret ederek hediye alışverişinde bulunulmuştur. Daha sonra heyet, Gümülcine Eski camii, Gümülcine Türk Gençler Birliğini ve Gümülcine Çarşı’sını gezdiler.

Türkiye’den Trakya Balkan Türkleri Derneği ile Bulgaristan’dan “Buket” Kadın Derneği ortaklaşa düzenledikleri Kadınlar Gününü Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği ‘nin katılımıyla Balkan Kadınlar Günü olarak kutlanmıştır.

Arcadia Hotel’de gerçekleşen etkinlikte, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman, Gümülcine’de gecenin düzenlenmesi sağlayan Esma Gündoğdu’ya teşekkür etti. Toraman, “Kadınlar Günü, 1977’de BM tarafından kabul edilmiştir. Demek ki bir mücadele 120 yıl sonra dahi kazanılıyor. Ben bir feminist olarak kadınların haklarını gönlümün en derin köşesinden kutluyorum. Gününüz kutlu olsun. 1934’te Mustafa Kemal, pek çok Avrupa ülkesinde seçim hakkı olmadığı halde Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını vermiştir. Onun için de Mustafa Kemal’in hemşerisi olmaktan, Mustafa Kemal’in felsefesinin çocukları olmaktan onur ve gurur duyuyoruz…Her zaman söylediğimi tekrar ediyorum. Kadın üzüm gibidir. Bizim ona göstereceğimiz ilgi ve sevgiye göre sirke de olur, şarap ta. ” Görüşlerine yer verdi.

Trakya Balkan Türkleri Derneği Başkanı Esma Gündoğdu, organizasyon için Balkanlar’ın efendisi olarak nitelediği Sami Toraman’a teşekkür ederek bütün bayanların Kadınlar Günü’nü kutladı. Gündoğdu, “Rodoplar’daki dumanı dağıtmak için Gümülcine’ye geldik” dedi. Üç ülkenin aynı insanları, Türkleri bir araya gelip güzel bayramda, Dünya Kadınlar Günü’nde beraberiz.” Bulgaristan’dan “Buket” Kadın Derneği Başkanı Sabiha Mestan, Sami Toraman ve Esma hanıma bu güzel organizasyon için minnettar olduğunu ve kendilerine teşekkür ettiğini belirtti. Mestan, “Önümüzde ne güzel bir tablo var. Türkiye –Edirne, Kurcaali-Bulgaristan ve Gümülcine-Yunanistan şehirlerinden güzel insanlar bir aradayız. Ne mutlu bize ki hepimiz bir araya geldik, birlik olduk. Birlik, beraberlik güçtür. Üç ülkenin aynı insanları, Türkleri bir araya gelip güzel bayramda, Dünya Kadınlar Günü’nde beraberiz. Sevgili bayanlar, sevgili çiçekler. Bugün bizim bayramımızdır. Çünkü, dünyaya hayat veren, güç veren biziz. Dünyayı ayakta tutan biziz. Bununla gurur duyalım.” Görüşlerine yer verdi.

Bulgaristan’ın Cebel Belediyesi Genel Sekreteri Hayriye Mehmet, geleneksel olan böyle bir gecede bulunmaktan mutluluk duyduğunu; Cebel Belediye Başkanı ve Cebel halkı adına kadınların gününü kutladığını söyledi ve “Önce size ve ailelerinize huzur, mutluluk, şiddetten uzak huzurlu bir hayat diliyorum” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra dernek başkanları plaket ve çiçekler takdim edildi.

Edirne’den gelen Metin Barbaros’un yazdığı “Gümülcine” adlı şiirle gece devam etti. Daha sonra da Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Türk Sanat Müziği Topluluğu ve solistlerinin seslendirdiği şarkılarla katılımcılara muhteşem bir gece yaşattılar. Gecenin sonunda ise Bulgaristan “Buket” Kadın Derneği THM Korosu sahneye çıktı ve yoğun bir şekilde alkışlandı. Etkinliğin kapanışında ise “Buket” Derneği saz ekibinin söylediği hareketli türkülere bayanlar dayanamadı ve eğlence geç saatlere kadar devam etti. Heyet Pazar günü Dr. Sadık Ahmet’in mezarını ziyaret etti. Ardından heyet İskeçe’ye geçerek İskeçe Türk Birliği’ni ve İskeçe’yi ziyaret etmişlerdir.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Genel Sekreteri Handan Ali Hüseyin ve Başkan Sami Ali Toraman

Buluşmadan bir kare daha

Buluşmadan bir kare daha

Oxunma sayı: 0
Açar sözlər:

Şərhlər qapalıdır.