"Biz ki Melik-i Turan, Emîr-i Türkistan'ız, Biz ki Türk oğlu Türk'üz,
Biz ki milletlerin en kadîmî ve en ulusu Türk'ün başbuğuyuz!"
EMİR TİMUR

Kahraman Azerbaycan askerlerine

6 Aug 2014 | Göndərən: | Bölmələr: AZÄRBAYCAN, Baş Yazı, Haberler

Bartın Gazeteciler Dernek Başkanı Güngör Yavuzaslan işgal altındaki Azerbaycan topraklarında yaşanan sıcak gelişmeleri değerlendirdi.

Rusya Kafkasları da kaşıyor

BGD Başkanı Rusyanın Kırımı işgalinden sonra yeni hedefinin Kafkaslar olduğunu açıklayarak, “ateşkesin sağlandığı 1994 yılından beri ilk defa Azerbaycan ordusu bir günde bu kadar büyük kayıplar vermiştir. Putin Ermenilere destek vererek Azerbaycana baskı kuruyor” dedi.

Güngör Yavuzaslan, “Rusyanın desteğine rağmen Ermenistanın Azerbaycan ile topyekun savaşa girmesi Ermenistan için intihar manasına gelecektir. Ermenistan Rusyanın bütün desteğine rağmen bu savaşa dayanamaz. Ancak bölgede sıcak çatışma ihtimali ve hatta topyekun savaş ihtimali de her geçen gün artmaktadır. Ukraynadaki ayrılıkçıların açık bir şekilde Rusya tarafından desteklenmesi Rusyayı bölgede iyice yalnızlaştırmıştır. Rusya şimdilik bir çıkış yolu aramaktadır ve bunun için Ermenistan saldırılarını koz olarak kullanılmaktadır. Karabağdaki işgalci güçler Ermenistan Savunma Bakanı tarafından teftiş edilmiş ve birkaç gün önce de Gümrüdeki Rus Askeri Üssünde Rus ve Ermeni askerler ortak tatbikat yapmışlardı” dedi.

Hocalıyı unutma!

Hocalıyı unutma!

Ermeni güçleri katliam yaptı

Hocalı Katliamı, Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyetinın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistana bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayıdır.

“Memorial” İnsan Hakları Savunma Merkezi, İnsan Hakları İzleme Örgütü, The New York Times gazetesi ve Time dergisine göre katliam, Ermenistanın ve 366. Motorize Piyade Alayının desteğindeki Ermeni güçleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Karabağ Savaşında Ermeni kuvvetlere komutanlık yapmış bugünkü Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Markar Melkonyanın aktardığına göre kardeşi Monte Melkonyan, katliamın Ermeni güçler tarafından yapılan bir intikam olduğunu açıklamıştır.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı Katliamını Dağlık Karabağın işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliamı olarak nitelendirmiştir. Azerbaycan Cumhuriyetinin resmî açıklamasına göre saldırıda 106-sı kadın, 83-ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı hayatını kaybetmiştir.

Hedef enerji hattı

Dağlık Karabağın Ermenistan ile Azerbaycanı yeniden savaşa sürüklemesi halinde, Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Bakü-Tiflis-Erzurum boru hatları hedef alınabilir. Dağlık Karabağ ve yedi bölge dahil olmak üzere Azerbaycan topraklarının yaklaşık yüzde 20-si halen Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin işgali altında bulunuyor. Dağlık Karabağ Savaşı nedeniyle 30 bin kişi hayatını kaybetti; yüzbinlerce Dağlık Karabağlı Azeri, evlerini terk ederek Azerbaycana sığınmak zorunda bırakıldı. Dağlık Karabağlı mülteciler, Azerbaycan için önemli bir toplumsal sorun teşkil ediyor. Azerbaycan, savunma harcamalarına son yıllarda çok geniş bir bütçe ayırıyor. Azerbaycanın 2011 yılı savunma bütçesi 1,68 milyar dolar iken, Ermenistanın aynı yıl savunmaya ayırdığı miktar yalnızca 395 milyon dolardı.Dağlık Karabağ Savaşı sırasında Azerbaycana destek olmak için 1993-te Ermenistan ile olan sınırını kapatan Türkiye, muhtemel savaşın en ağır şekilde yansıyacağı ülke. Etnik ve kültürel bağları nedeniyle Azerbaycan ile Türkiye arasında yakın ilişkiler mevcut. Türkiyenin Azerbaycanın enerji kaynaklarının en önemli geçiş hattı olması, iki ülke ilişkilerini Avrasya ekseninde stratejik bir boyuta taşıyor.

Azerbaycanın evladlarına

Sizler Hamza yürekli yiğitler
Sizler Bedrin Aslanları
Sizler Can Azerbaycanın evlatları
Ey sen şehit asker
O tertemiz bedeniyle toprağa düşen
Sen Can Azerbaycanın evladı
Sen Alparslan yürekli asker
Sınır boylarının namusu sen
Ay-yıldızlı bayrağın kanı sen
Sen elleriyle toprağa sarılan
Sen Can Azerbaycanın evladı
Annen helal süt emzirdi sana
Sen kelime-i şahadet
Sen duası ümmetin
Sen peygamberin müjdesine nail
Sen mezar taşında bir karanfil
Bak şehit ister vatan
Bak kan emiciler sınırda
Atıl en öne şanlı asker
Bugün şehit olacaksın
Durma Can Azerbaycanın evladı
Sen ölmeyeceksin
Sen bitmeyeceksin
Sen ŞEHİT olacaksın

Güngör Yavuzaslan, Kahraman Azerbaycan askerlerine. Bartın

Oxunma sayı: 0
Açar sözlər:

Şərhinizi əlavə edin