"Biz ki Melik-i Turan, Emîr-i Türkistan'ız, Biz ki Türk oğlu Türk'üz,
Biz ki milletlerin en kadîmî ve en ulusu Türk'ün başbuğuyuz!"
EMİR TİMUR

Azerbaycan neden can?

8 Dec 2015 | Göndərən: | Bölmələr: AZÄRBAYCAN, Baş Yazı, Köşe Yazıları, TÜRK DÜNYASI, TÜRKİYE
Güngör Yavuzaslan

Güngör Yavuzaslan

Güngör Yavuzaslan

Bir ananın iki oğlu,
Bir amalın iki kolu.
O da ulu, bu da ulu
Azerbaycan-Türkiye .

Dinimiz bir, dilimiz bir,
Ayımız bir, ilimiz bir,
Aşkımız bir, yolumuz bir
Azerbaycan-Türkiye .

Bir milletik, iki devlet
Aynı arzu, aynı niyyet.
Her ikisi cumhuriyet
Azerbaycan-Türkiye.

Birdir bizim hür halımız
Sevincimiz-melalımız.
Bayraklarda hilalımız
Azerbaycan-Türkiye .

Ana yurdda yuva kurdum,
Ata yurda gönül verdim.
Ana yurdum, ata yurdum
Azerbaycan-Türkiye.

Bahtiyar VAHAPZADE işte böyle anlatıyor Türkiye-Azerbaycan kardeşliğini.

Rusya ile yaşanan krizde ilk net tavrını koyan BAKÜ oldu. Açıklama net idi: bizim tarafımız hep bellidir.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke Türkiye olmuştur. Türkiye yine Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan’ı desteklemiştir.

TARİHİN DİLİNDEN DÜŞMEZ NURİ PAŞA

Nuri Paşa I. Dünya Savaşı’nda Azerbaycanı işgal eden Rus ve Ermeni birliklerinin Mart Olayları adı ile anılan Müslüman katliamları yapmaları üzerine, İstanbul’dan yola çıkarak Kafkas Türk-İslam Ordusu adında Osmanlı, Azeri ve Dağıstan askerlerinden oluşan bir ordu ile Azerbaycan’ı işgalden kurtarma harekatı başlatmıştır.

Osmanlı askerlerinin kahramanlıkları ve Nuri Paşa hala Azerbaycan Türklerinin ve Kafkas Müslümanlarının gönüllerindedir. Yine Türkiye’nin verdiği Kurtuluş Savaşında Azerbaycan Sovyet Sosyalist Halk Cumhuriyeti ile Ankara Hükümeti arasındaki görüşmeler olmuştur. Bunun sonucunda Bakü yönetimi Milli Mücadele için benzin, kerosin, yağ ve tuzdan oluşan yardımları savaş bitinceye kadar düzenli gönderdi Türkiyeye.

1921 ‘de Mustafa Kemal Paşa Azerbaycan Sovyet Sosyalist Halk Cumhuriyetinden borç istedi. Bakü hemen 500 kg altın gönderdi. Bunun 200 kg’si devlet bütçesine, kalanı ise mühimmat ve silah için kullanıldı. Bu yardımlarla savaş içinde yaşayan Anadolu’da hissedilir bir rahatlama oldu. Dönemin Azerbaycan Dışişleri Bakanı Nerimanov, Mustafa Kemal Paşa ile aralarındaki mektuplaşmalarda “Paşam, bizim Türk milletinde kardeş kardeşe borç vermez. Kardeş, her zaman kardeşinin elinden tutar. Biz kardeşiz, her zaman elinizden tutacağız ve tutmaya devam edeceğiz” diyerek Azerbaycan Türkleri’nin Anadoluya olan bağlılığını bir kez daha teyit ediyordu.

SON GÜNLER

Bakü Türkiye ile Rusya arasında uçak düşürülmesinden sonra yaşanan gelişmelerde Türkiye’nin yanında yer aldı. Hatta Moskova ile arabulucu olabileceğini açıkladı. Zaten en son Antalya’da yapılan G-20 zirvesine Ankara ev sahibi ülke olarak bir ülke davet etme hakkını Azerbaycan’dan yana kullanmıştı. Rusya ile yaşanan doğalgaz düellosunda gardaş fiyatları %40 aşağı çekerek Türkiye’yi rahatladı. Dahası da var: Asya tranzit taşımacılık hattında Hazar’ı Türkiye’nin emrine verdi.

Ramazan ayında Azerbaycan’daydım. Kısaca ilkokulda okuyan bir çocuk Türkiye’den geldiğimizi öğrenince hemen elleriyle alkış tutarak “CAN, CAN! TÜRKİYE-AZERBAYCAN” diyerek Vahapzade torunu olduklarını gösterdi.

Bir yanda TÜRKİYE, bir yanda AZERBAYCAN. Haydi, ses ver ASTANA, BİŞKEK, TAŞKENT, AŞGABAT, haydi…

Oxunma sayı: 0
Share

Şərhinizi əlavə edin